Publikováno dne: 7. 8. 2023496 slov ve článku2,5 min. čtení

Co to je ostrovní systém a pro koho je vhodný?

Ostrovní systém je soubor zařízení, která v objektu, domě či dopravním prostředku dlouhodobě vytváří elektrickou síť. Svému majiteli tak ostrovní systém umožňuje bez omezení provozovat elektrická zařízení a spotřebiče bez ohledu na to, jestli je pozemek zasíťován elektřinou či plynem. Jádro ostrovních systémů tvoříme na střídačích Victron Energy a individuálně doplňujeme dle potřeb klienta o kogenerační jednotky neoTower, elektrocentrály s automatickým startem, větrné elektrárny a další komponenty.

Ostrovní systém s kogenerační jednotkou

Jaký je rozdíl mezi ostrovním systémem a hybridní fotovoltaickou elektrárnou?

V ostrovním systému se právě nemůže o síť takzvaně “opřít” – tedy nemáme ten luxus, že si můžeme v případě nedostatku solární výroby energii odebrat ze stabilní sítě. Tento fakt dramaticky zvyšuje nároky na dimenzování všech komponent ostrovního systému – výkon panelů, kapacita baterií, doplňkové a záložní zdroje elektrické energie a tepelné zdroje.

Hybridní fotovoltaická elektrárna je navržena tak, aby překlenula krátkodobé výpadky sítě. Většinu času jsou hybridní fotovoltaické elektrárny provozovány v režimu ESS – tedy “Energy Storage System”. V tomto režimu je střídač synchronizován se sítí a díky bateriím maximalizuje spotřebu z vlastní solární výroby. V případě nadbytku solární výroby ESS systém elektřinu do sítě dodává a v případě nedostatku ze sítě elektřinu naopak odebírá.

Má smysl uvažovat o ostrovním systému?

Pokud uvažujete o čistě ostrovním systému, tak je nutné si vždy položit otázku – co od systému očekávám a jak budu objekt provozovat? Odpověď na tuto otázku může dramaticky zvýšit či snížit nároky na ostrovní systém a také tedy na jeho pořizovací náklady.

Jaké záložní a doplňkové zdroje lze využít?

V České Republice neexistuje ostrovní systém, který by mohl být provozován pouze ze solární výroby za pomoci baterií bez toho, aniž by uživatel musel zásadním způsobem upravovat či omezovat svoje chování při používání objektu. Vzhledem k nárokům na vytápění objektu (i u pasivních domů) je tedy nutné hledat alternativní řešení pro zajištění energetických nároků v období od listopadu do března.

Alternativní zdroje elektřiny:

  • generátory, elektrocentrály
  • plynové kogenerační jednotky
  • větrné elektrárny

Zdroje tepla:

  • Plynové kotle na LPG
  • Kotle na LTO
  • Automatické kotle na dřevo či biomasu (např. pelety)